Textilní výbavička kojence
Množství prádla pro kojence nakupujeme podle toho, je-li to dítě první nebo další, kdy využíváme starších věcí. Také podle toho, narodí – li se dítě na zimu nebo v létě, zřídíme například více kabátků teplých nebo lehčích.
· Aby se dítě zdravě vyvíjelo, hlavně aby jeho páteř byla rovná, musí ležet na vycpaném, ale pevném základu. Nejvhodnější je udělat tzv. hnízdečko či pelíšek, který ho obemkne. Či klasická zavinovačka, ve které má pocit bezpečí. Pod dítě nedáváme pokrývky ani peřinky. Pod hlavičku rozhodně nepatří polštář. Později, když dítě spí bez zavinovačky, pořídíme tenký malý polštářek, vycpaný prachovým peřím (pokud není alergik). Na velkém polštáři by se mohlo snadno zapotit. Dítě v dupačkách přikrýváme lehkou pokrývkou. Jen v málo vytápěných ložnicích mu ještě na nožky přehazujeme malou lehkou peřinku.
· Úprava kočárku nesmí být na úkor hygieny a dostatečného přístupu vzduchu. Praktický povláček na peřinky může být silonový, který se dobře pere. V létě můžeme použít radu babiček a dáme přednost pracímu kretonu nebo jiné látce, která je prodyšnější, chladí a také se dobře pere.
· Na koupání pořizujeme2 žínky, 2 menší ručníky a 2 osušky (pokud možno ve tvaru čtverce, aby se do něj dítě zavinulo a u hlavy s jakousi našitou kapucí).
· Co se týká oblečení, zde je několik návrhů: košilky k zavazování na ramínku, čepičky s ušima, zavinovačky obdélníkovém, textilní pleny k návštěvám pediatrů, bryndáčky, overaly, body. Nejvhodnější je overal, který se zapíná na cvočky v oblasti nohou. Dítě se tak snáze přebaluje a zároveň je v teple.
· Dětskou základní výbavičku doplňujeme soupravami pletených kabátků, později dupaček. Velikost i materiál se řídí dobou, ve které je dítě začne nosit. Zima hraje do karet flanelovým či pleteným vlněným oblečkům
Dnešní doba nám ulehčuje nákupy v tom, že existuje řada bazarů a internetových diskuzí, kde si maminky věci prodávají a vyměňují za levný peníz.