Jak se bránit ztrátám?
Kdykoliv se v kterékoliv zemi zkomplikuje situace, provází tento stav nevyhnutelně i pokles její měny. Jakmile totiž začnou panovat významnější pochybnosti a strach z toho, co bude, nesází se tolik na finanční prostředky, jež už dnes zpravidla nejsou kryté ničím jiným, než právě důvěrou v ně a v ekonomiku země, v níž se coby platidlo používají.
A jak všichni víme, zasáhla nás koronavirová pandemie, jež se podepsala pomalu na všem, co nás obklopuje. Trpí kvůli ní nejenom ti, kdo onemocněli, ale i naprostá většina odvětví ekonomiky, mnozí lidé přišli o zdroje příjmů a nemohou vykonávat svoji profesi tak, jako dřív, panují obavy z toho, co přinese budoucnost, a to nahrává spolu s rozhazovačností nejvyšší politické reprezentace tomu, že se měna nezadržitelně propadá.
Ti, kdo si dnes vydělávají, už si tedy nemohou dovolit koupit za stejné peníze to, co dřív, a ti, kdo mají nějaké peníze našetřené, aby se uzoufali, když vidí, jak méně a méně jejich úspory znamenají.
Jenže co s tím? Co udělat, aby peníze, jež někdo má, nepřišly o svoji reálnou hodnotu?
Jsou tu dvě možná řešení:
- Investovat do nějakých cenných papírů nebo investičních fondů, u nichž se nabízí hodně vysoké úročení. Což může úspory zachránit. Jenže se zde nejedná o ze zákona pojištěné produkty, a proto ti, kdo investují právě do tohoto, sice mohou zbohatnout, ale také mohou o všechno přijít. A v nejisté ekonomické situaci je daleko pravděpodobnější ztráta než zisk.
- Investovat do zlata, které má trvalou a nepochybnou hodnotu, což znamená, že čím je měna znehodnocenější, tím víc peněz se za něj získá.
Určitě se mnou budete souhlasit, že ta poslední zmíněná varianta je ta nejlepší. A nejste v tomto názoru sami. A proto sázejí na prodej a výkup zlata všichni, kdo tomu rozumí a kdo chtějí ochránit své finance před propadem. Protože zlato je to jediné, co se v dnešní době neznehodnotí, byť by u nás byla situace sebehorší.