Glandula thyroidea
Kdo by nechtěl jen tak z ničeho nic zhubnout. Jenže samovolné hubnutí bez jakéhokoliv přičinění může být známkou onemocnění některého orgánu. Většinou za tím stojí problémy se štítnou žlázou, které mohou být spojeny i s podrážděností či nepozorností.
Co je vlastně štítná žláza a jaká je její funkce v našem těle? Nachází se na krku, konkrétně jeho přední části a dokud se neprojeví nějaké obtíže, vlastně o ní ani nevíte. Produkuje hormony a pokud dojde k jejich nedostatečnosti, začnou se objevovat různé varovné příznaky.
Převážně ženy mají obtíže se štítnou žlázou, neboť jejich organismus je daleko více vytížen, a to během všech etap života.
Funkce štítné žlázy je pro tělo velice důležitá a aby správně fungovala, musíme organismu dodávat dostatek jodu. Ač se to nezdá, na tomto malém a nenápadném orgánu je závislý metabolismus, tuky, bílkoviny, nervové či cévní systémy, kosti, svaly apod.
Pokud začne štítná žláza zlobit, většinou jsou příčinou nemoci autoimunitního systému, ten napadají různé látky, které obsahuje kosmetika i potraviny. Tyto obtíže se však dají léčit v samém zárodku protilátkami, které si tělo samo vytváří.
Proč je jod pro tělo tak důležitý většina z nás ani neví. Jedná se o stopový prvek. Pokud je ho ve štítné žláze nedostatečné množství, vytváří více hormonů a ty pak negativně ovlivňují chod celého organismu. Jestliže má jodu nedostatek, poznáte to tak, že se zvětší. Potíže tohoto typu mohou mít lidé jakéhokoliv věku, ženy i muži.
Jak předejít problémům není nic obtížného, stačí dodávat tělu dostatek jodu, obzvláště u žen, které jsou gravidní. V jídle je jod obsažen hlavně v produktech moře jako jsou např. ryby, mléčné výrobky, brokolice apod. Vyhnout byste se měli nadměrné konzumaci arašídů či zelí v syrovém stavu.
Pokud problémy se štítnou žlázou nejsou řešeny včas, zbývá pak už jediná možnost, a tou je operace.